www.99theme.com

Konaklamalı Turlar

Gözde Turizm Tur Vitrini

AYVALIK - MUTLUKÖY

Ayvalık, Batı Anadolu'da, Ege Denizi kıyısında, Balıkesir iline bağlı bir ilçedir. Deniz manzaralı sahikli, balıkçı tekneleri, zeytin ormanları ile kaplı tepeleri, ötede küçücük adalarla çevrili bir doğa harikasıdır.

Mavi Bayraklı denizi sayesinde yüzme, sörf, gibi deniz sporları yapabilirsiniz. Mercan reefleri açısında zengin dip yapısı dalış turizmi için idealdir ve ayrıca bir çok kuş türüne barınak olan koyları ve adacıkları gezebilir, Ayvalık milli parkını görebilirsiniz. Yat turizmine elverişli Ayvalık'ta Uluslararası Lİman İşletmesi ve Marina bulunmaktadır.

Ayvalık ve Cunda Adası sokakları tarihidir.Neo-Klasik mimari özelliği taşırlar. Bölgemize özel Sarımsak taşı, evlerin ve tarihi zeytinyağı fabrikalarının ana malzemesidir. Cumbası, dökme demir balkon korkulukları, pencere kafesleri,ahşap ya da kesme taş işçiliği, balkon ayakları üzerindeki motifleri izlemeye doyamayacağınız güzelliktedir.

Ayvalık için zeytin ve zeytinyağı kültürel bir zenginliktir ve ilçe'nin geçim kaynağıdır. Balıkçılık Ayvalık halkı için vazgeçilmez bir uğraştır. Midye ve karadiken toplamak, böcek yakalamak, balık tutmak, ot toplamak gündelik bir iştir. Akdeniz tipi beslenme'nin temelini oluşturan, haşlanıp, besin değerini yitirmeksizin tüketilen yabani bitki kullanma alışkanlığı ve zeytinyağı Ayvalık'ta kendine has özel bir mutfak kültürü doğmasına sebep olmuştur.

Zamanda yolculuk; Atatürk Kayalıklarında fotoğraf molası, Cunda'da Rum sokaklarında gezinti, Ayvalık'ta serbest zamanda gezi, Otantik pazar turu ile birlikte Sarımsaklı Plajında deniz molası,irili ufaklı adaları Şeytan sofrasından seyretmek gönlünüzde taht kurmaya yeter.

Ayvalık Mutluköy enfes kahvaltısı ile Yaşayan Müzesiyle ve ayrıca Türkiyenin bir çok ilinden gelen her yıl kışın Kasım  ayından itibaren her hafta başka bir yerde olan ve  Mart ayın'a kadar devam  eden Deve Güreşleri ile görülmeye değer....

 
Design by 99Theme.com
2010 © Joomla